Gdzie niezbędne są platformy dla osób niepełnosprawnych?

Windy – dźwigi do transportu osób oraz towarów

Budownictwo mieszkaniowe, jak również budowle pełniące rolę obiektów użyteczności publicznej, muszą być dopasowane do zdolności motorycznych wszystkich użytkowników. Chodzi o niezbędne udogodnienia, jakimi są windy osobowe oraz towarowe, bądź platformy dla osób niepełnosprawnych.

Winda – urządzenie znane od wieków

Wbrew pozorom, winda naprawdę nie jest innowacyjnym narzędziem. Sprzęty takie, napędzane siłą mięśni człowieka, następnie zwierząt, a także z zastosowaniem przeciwwagi, były montowane już w starożytnym Rzymie w Pałacu Nerona lub Koloseum.
Nowoczesne windy odróżniają się od pierwowzorów wyłącznie nowomodnym wyglądem a także przyłączem do energii elektrycznej, aczkolwiek prawo działania pozostaje identyczna – każda winda transportuje osoby albo artykuły w obie strony.

Typy wind

Obecne kodeksy budowlane jasno wyznaczają konieczność umieszczania wind w domach wielorodzinnych i biurowcach — jeszcze do niedawna montowanie wind było możliwe tylko w domach pięciopiętrowych oraz większych, współcześnie — w zależności od budowy samej windy — wolno je instalować w budynkach dużo niższych, także dwupiętrowych.

W budynkach mieszkalnych funkcjonują windy osobowo towarowe, służące do przewozu wyznaczonej ilości osób albo rzeczy – na przykład mebli, z kolei w lokalach użyteczności publicznej montowane są prócz tego rodzaju dźwigów, również windy o specjalnym przeznaczeniu, a mianowicie platformy dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo w okresie użytkowania dźwigów osobowych

Każda winda osobowa bądź osobowo-towarowa ma sprecyzowany udźwig oraz pojemność. Ta norma powinna być bezwarunkowo respektowana ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – nadmiernie obciążony dźwig osobowy może skutkować uszkodzeniem bądź nadzwyczaj niebezpieczną sytuacją jaką jest zerwanie się liny nośnej. Ta sama wytyczna dotyczy platformy do transportowania osób niepełnosprawnych – oprócz tradycyjnych środków ostrożności, platforma tego rodzaju powinna posiadać specjalne zabezpieczenia, dlatego że jednostka siedząca na wózku inwalidzkim, w momencie zagrożenia nie będzie w stanie indywidualnie się wydostać z uszkodzonego dźwigu.

Platformy do przewożenia osób niepełnosprawnych to zazwyczaj ze z każdej strony oszklone kabiny, co także jest swego rodzaju wariantem zabezpieczającym użytkowników — w chwili awarii dźwigu, szklane ściany umożliwiają kontrolowanie sytuacji oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego z jednostką zamkniętą w wewnątrz windy, co ma bardzo pozytywny wydźwięk.

Więcej informacji:
windy osobowo towarowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *